Sağlıkta Komple Çözüm Sunuyor


Abbott, Johnson & Johnson, Fresenius Medical, General Electric, Hospira, BD gibi markaların bayiliğini yürüten Baycan Tıbbi Malzemeler, 2003 yılında kurulan grup şirketi Eforsan Tıbbi Gereçler ile birlikte, yoğun bakım ve ameliyathane üniteleri, Temiz Oda, Kemoterapi, TPN Hazırlama Üniteleri, Biyogüvenlik Kabinleri, Çeker Ocak gibi alanlarda anahtar teslim çözümler sunmaktadır.

Sağlık alanında her geçen gün büyüyerek 17 yıl faaliyet göstermek gerçek anlamda büyük bir başarıdır. Faaliyet gösterdiği alanlarda ihtisaslaşan Baycan Tıbbi Malzemeler,1997 yılında çok küçük bir ofiste başladığı hizmetlerine, bugün dünyanın önde gelen ürünlerini sağlık sektörünün hizmetine sunan bir firma haline geldi. Abbott, Johnson & Johnson, Fresenius Medical, General Electric, Hospira, BD gibi markaların bayiliğini yürüten Baycan Tıbbi Malzemeler, 2003 yılında kurulan grup şirketi Eforsan Tıbbi Gereçler ile birlikte, yoğun bakım ve ameliyathane üniteleri, Temiz Oda, Kemoterapi, TPN Hazırlama Üniteleri, Biyogüvenlik Kabinleri, Çeker Ocak gibi alanlarda anahtar teslim çözümler sunmaktadır. Öte yandan, İzmit merkezli çalışmalarını sürdüren firma,01 Ocak 2013’te İstanbul Şubesi ile müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi hedefliyor.

İki şirketin çalışmalarıyla ilgili olarak Baycan Tıbbi Malzeme ve Eforsan Tıbbi İlaç ve Gereçler Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bozkurt’u ziyaret ettik. Bozkurt ile sağlık sektörünü sunulan hizmetler ve hedeflerine ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle Baycan Tıbbi Malzeme firmasının kuruluşu ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?
Bülent Bozkurt: Sağlık sektörüne hizmet amacıyla 1997 yılında Baycan Tıbbi Malzeme firmasını kurduk. Faaliyetlerimize 17 metrekarelik bir alanda başladık. İlk olarak gazlı bez ve enjektör satışları gerçekleştirdik. Kuruluşumuzda kendimize önemli hedefler belirdik. Bu hedeflerimizi planlı ve programlı bir şekilde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kuruluşumuzun ardından Abbott firmasının alt bayiliğini üstlendik. Ardından 6 ay gibi kısa bir süre sonra İzmit bölgesinde Abbott firmasının doğrudan bayiliğini üstlendik. Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu derken oldukça geniş bir alanda hizmetlerimizi genişlettik. Hizmet ağının genişlemesiyle birlikte Bolu ve Zonguldak şehirlerinde şubelerimiz hizmete girdi. Abbott gibi global bir marka ile çalışmanın önemli avantajlarını gördük. Bizim için gerçek anlamda bir okul oldu. Abbott firmasının profesyonelliğini kendimize örnek aldık. Abbott firmasının ardından Johnson & Johnson Company, Fresenius Medical Care, General Electric, BD, Hospira gibi firmaların bayiliklerini üstlendik.

Baycan Tıbbi Malzeme’nin ürün portföyü ve sunduğu çözümler hakkında bilgi verir misiniz?
Baycan Tıbbi Malzeme dünyanın önde gelen markalarının bayiliğini yürütmektedir. Bu markalardan bahsetmek gerekirse;

Abbott: Abbott tüm dünyada öncüsü olduğu infüzyon pompa seti ve (nütrisyon) ürünleri işini 1997 yılından bu yana Abbott Beslenme Uluslar arası (Abbott Nutrition International-ANI) çatısı altında sürdürmektedir. ANI, bebekler, çocuklar ve erişkinler için güvenilen bir yenilikçi, güvenli ve etkili nütrisyon ürünleri sağlayıcısıdır. Kuruluşundan bu yana Abbott markası ile çalışan Baycan Tıbbi Malzemeler, 1997 yılından bu yana Marmara bölgesi ve Batı Karadeniz bölgesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Ethicon: Ethicon’un kendi ürünlerinde, hasta güvenliğinin korunması ilk sorumluluğudur. Bu amaçla tüm eforunu ürün gamını geliştirmek ve tanıtmak için sarf etmektedir. Tecrübesi ile sağlık sektörünün yapı taşlarından olan Johnson & Johnson, genel cerrahi, kadın doğum, üroloji, ortopedi, beyin cerrahisi, KBB, çocuk cerrahisi, laparoskopik cerrahi alanlarında yenilikçi, öncü atılımları ve kaliteli ürün sunumları ile pazardaki konumuna hakimdir. Baycan Tıbbi Malzeme olarak Johnson & Johnson firmasının Doğu Marmara ve Batı Karadeniz bölge bayiliğini yürütmekteyiz.

GE: GE Healthcare hasta bakımı konusunda yeni bir çağı şekillendiren, sürekli değişen tıbbi teknolojiler ve hizmetler sunmaktadır. Cihaz grubunda; ventilatör, monitör, anestezi cihazları, küvöz ürünleri sunulurken, sarf grubunda; tansiyon manşonu, Spo2 sensörü, laringaskop sistemleri, bakteri ısı nem filtresi, Versamed Devre, Pulse Oksimetre, Tek Kullanımlık Basınç Pompası, Kan Isıtıcısı, Limbo Devre, Vital Parametre Monitörü, EKG ana kabloları, Electrode Teknolojileri sunulmaktadır.

Fresenius Medical Care: Fresenius Medical Care, son dönemde böbrek yetersizliği nedeniyle diyalize ihtiyaç duyan bireylere yönelik tedavi hizmeti ve ürünleri sunan dünyada ve Türkiye’de sektöründe öncü konumunda olanbir kuruluştur. Doğu Marmara ve Batı Karadeniz bölgesinde Hemofiltrasyon Cihazı ve kitlerinin satış ve pazarlama hizmetlerini yürüten Baycan Tıbbi Malzeme, akut böbrek yetmezliği konusunda sunmakta olduğu hizmetin başarısını hasta, hasta yakınlarının ve bilhassa hekimlerin olumlu  tepkilerinden almaktadır. Sürekli renal replasman ve plazma tedavi sistemlerinde gelişmiş teknik özellikleri ile beklentileri karşılamaktadır.

Arrow International (DMT): 2003 yılından bu yana Arrow firmasının temsilciliğini yürüten Baycan Tıbbi Malzeme, normal ve antimikrobiyal santral venöz kateter, intraaortik balon pompası ve kateterleri, normal ve antimikrobiyal geçici hemodiyaliz kateteri, kalıcı diyaliz kateterleri, arterkatater sistemleri, swangaz kateter çeşitleri, epidural kateter, sinir blok iğneleri gibi geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet vermektedir.

Hospira: İnfüzyon cihazları ve setleri üzerine hastanelere kesintisiz hizmet veren alanının öncü markalarından olan Hospira’nın Batı Karadeniz ve Marmara bölgesinde bayiliğini yürütmekteyiz.

Bd: Tıbbi Malzeme, Cihazlar, Laboratuar Ekipmanlarında geniş bir ürün yelpazesine sahip olan BD firmasının 2012 yılından itibaren temsilciliğini Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesinde sürdürmekteyiz.

Eforsan Tıbbi Gereçler firmasının kuruluşu ve amaçları hakkında bilgi verir misiniz?
Baycan Tıbbi Malzeme firmasındaki tecrübe ve bilgi birikimimizi Eforsan Tıbbi Gereçler ile üretime yansıtmak istedik. Piyasanın genel durumu ve pazar şartlarını göz önünde bulundurarak 2009 yılında üretim için Ar-Ge çalışmalarına başladık. Ar-Ge çalışmalarımız 3 yıldan fazla sürdü. Böylece teknolojimizi üst düzeye taşıdık. Eforsan Tıbbi İlaç ve Gereçler, Anahtar Teslim Ameliyathane, Anahtar Teslim Yoğun Bakım, Temiz Oda, Kemoterapi ve TPN Hazırlama Üniteleri Biyogüvenlik Kabinleri gibi proje bazı çalışmalar gerçekleştirmektedir. İki grup şirketimiz birbiri ile bağlantılı olarak anahtar teslim çözümler sunmaktadır. Yani, ameliyathane veya yoğun bakım ünitelerinin dizaynını Efor Tıbbi Gereçler ile gerçekleştirip, diğer ihtiyaç olan ekipman e malzemeleri de Baycan Tıbbi Malzeme’nin temsilcisi olduğu ürünlerle sağlamaktayız.

İstanbul, sağlık alanında çok büyük ve ciddi bir pazar konumumda. İstanbul’a yönelik bir çalışmanız var mı?
Bülent Bozkurt: Çalışmalarımızı planlı ve programlı bir şekilde sürdürmekteyiz. Şirketimizin kuruluşunda oluşturduğumuz misyon ve vizyon çerçevesinde hareket ediyoruz. Sağlık sektöründeki hizmetlerimizde 18. yılımıza girmekteyiz. 17 metrekare alanda başladığımız faaliyetlerimizi bugün bin metrekarelik alanda sürdürmekteyiz. Yine yaklaşık 8 bin metrekarelik bir üretim alanına kısa bir süre içerisinde geçilecektir. Ar-Ge çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. İzmit merkezli yürüttüğümüz faaliyetlerimize 2013 yılında İstanbul Şubesi ile de müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyoruz.

Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bülent Bozkurt: Türkiye birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da hızlı bir gelişim göstermektedir. Sağlık Bakanlığı, son yıllarda çok doğru ve güzel projelere imza attı. Vatandaşların daha iyi sağlık hizmeti alması amacıyla yürütülen kampüs hastane projelerinin de ülkemize önemli kazançlar sağlayacağını düşünüyorum.

Firmalarınızı başarıya götüren etkenler neler oldu?
Bülent Bozkurt: Bizim birinci önceliğimiz satışını yaptığımız veya ürettiğimiz ürünün kaliteli olmasıdır. 17 yılı aşkın süredir sektörde sunduğumuz kaliteli ürünlerle belirli birnoktaya ulaştık. Rekabet her zaman var olacaktır. Önemli olan kullanıcının ihtiyaçlarını doğru tespit edip, doğru çözümleri sunmaktır. Satış öncesi olduğu kadar satış sonrası hizmetlere son derece önem vermekteyiz. Tüm sunduğumuz ürünlerde gerekli kalite belgelerine sahibiz.

Kısa ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?
Bülent Bozkurt: Eforsan Tıbbi Gereçler, 2016 yılına kadar dünyanın dört bir yanına ürün sunan bir firma olmayı hedeflemektedir. Baycan Tıbbi Malzeme de yurt dışında devam eden distribütörlük görüşmeleri çerçevesinde sağlık sektörünün ihtiyacı olan ürünleri sunmayı amaçlamaktadır. Yine 2013 yılında, kendimizi daha iyi tanıtabileceğimize  inandığımız yurt içi ve yurt dışındaki fuar organizasyonlarına katılmayı planlıyoruz.

Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Bülent Bozkurt: Ürün tedarikçileri ve kullanıcıları, aldığı veya sattığı ürünün ne olduğunu bilerek yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Hatanın çok ağır sonuçlar doğurabileceği bir sektöre hizmet veriyoruz. Bu sebeple hem alınan hem de satılan ürünlerin çok dikkatli bir şekilde analiz edilerek sektöre sunulmalıdır. En önemli unsurun insan hayatı olduğu unutulmamalıdır. Üretim gerçekten zor ve emek isteyen bir faaliyettir. Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de üretim faaliyetleri gerekli birimler tarafından desteklenmelidir. Üretim, ülkemize katma değer sağlarken, dışa bağımlılığı da azaltmaktadır. Türkiye’nin sağlık alanında dünyada ses getiren markaları olması gerekir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here