Sema Hastanesi Yabancı Hekimlere Eğitim Veriyor


Son yıllarda tıpta büyük mesafe kat eden Türkiye, alanında merkez ülke oldu. Hayat kurtaran operasyonlara imza atan hekimler, başarılarını ihraç etmeye başladı. Sema Hastanesi’nin iki doktoru, çoğu Arap ülkesi 10 ayrı bölgedeki meslektaşlarına by-pass, kalp kapakçığı ve ritim bozukluğu dersi verdi. Bir diğer isim de komşu ülkelerdeki 100 hekimi ‘ağrı’ eğitiminden geçirdi.

Türk doktorları tıp alanında yaşanan gelişmeleri bölge ülkeleriyle paylaşmaya başladı. Özel Sema Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Güden ve aynı birimde çalışan Ali Aşkın Korkmaz, yurtdışına başarı ihraç eden iki isim. Güden ve Korkmaz, son iki yılda aralarında Fas, Tunus ve Yemen’in de bulunduğu 10 ülkeye gidip alanındaki yeni gelişmeleri uygulamalı olarak anlattı. İki doktor, çalışan kalpte by-pass, kalp kapakçığı tamiri ve ritim bozukluğuna müdahale gibi zor operasyonları, aralarında profesörlerin de bulunduğu cerrahlara uygulamalı olarak gösterdi.

Sema Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Güden, amaçlarının bilgiyi paylaşmak olduğunu söylüyor. Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki hekimlerin artık ABD ya da Avrupa’ya gitmediğini belirten Güden, “Şu anda merkez ülke Türkiye oldu. Birçok hekim, yeni teknolojileri bizden öğreniyor.” diyor. Hastanelerinde rutin olarak yapılan önemli operasyonların bazı Arap ülkelerinde gerçekleştirilemediğine işaret eden Güden, “Bizi uluslararası kongrelerden ve operasyonlarda kullandığımız medikal cihazları satan firmalar aracılığıyla tanıyorlar. Daha sonra bizi davet edip eğitimlerimize dahil oluyorlar.” diye konuşuyor.

Bir yılda eğitim için yurtdışında 20-30 ameliyata girdiğini anlatan kalp cerrahı, operasyonları uygulamalı olarak gösteriyor. Güden, tıpta kat edilen mesafeyi şu sözlerle anlatıyor: “Eskiden Türk hekimler yeni teknikleri öğrenmek için Avrupa ya da ABD’ye giderdi. Ama şimdi bölgenin tıpta referans ülkesi olduk. Artık komşularımız bize geliyor.” Eğitim verdikleri doktorların içinde birçok profesörün de bulunduğunu dile getiren Mustafa Güden, “Öncelikle bu hekimler Türkiye olarak bize büyük saygı ve sevgi duyuyorlar. İkincisi biz bilgiyi kıskanmıyoruz. Onlarla çok rahat paylaşıyoruz. Bu onların çok hoşuna gidiyor. Teşekkür ediyorlar.” ifadelerini kullanıyor.

‘Ağrı’yı dünyaya öğretiyor

Yabancı hekimlere ders veren diğer bir isim de Sema Hastanesi Ağrı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Nurettin Lüleci. Son 3 yılda yurtdışında 300 hastayı ağrı ve ozon tedavisiyle sağlığına kavuşturan, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan ve Bulgaristan’da 100 doktora kendi alanında eğitim veren Lüleci, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Hastanesi’nin ‘ağrı kliniği’ni kurdu. Kendisine Avrupa ülkelerinden hafta sonları tedavi için taleplerin geldiğini anlatan doktor, Türkiye’deki yoğunluktan çoğuna gidemediğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here