Servier ve Nerviano Medical Sciences’tan dev işbirliği


Araştırma ve geliştirme odaklı çalışmalarıyla toplam 140 ülkede faaliyet gösteren uluslararası ilaç şirketi Servier, İtalya’nın en büyük AR-GE tesisine sahip kanser araştırmaları şirketi Nerviano Medical Science ile kanser tedavisi için ilaç keşfi ve geliştirilmesi kapsamında yeni bir işbirliğine imza attı.

İşbirliği, protein kinaz TTK /MPS1’i  inhibe eden Nerviano bileşeninin geliştirilmesini ve pazara sunulmasını kapsamaktadır. Temel mitoz regulatörü olan TTK / MPS1, umulanın üstünde hızlı bir şekilde çeşitlitümörler üzerinde etkili olmuş ve onkolojide umut verici bir hedef haline gelmiştir.

ServierCEO’su Dr. Jean-Philippe Seta , kanser tedavisinde öncelikli ilaçların geliştirilmesi yönünde Servier ile Nerviano Medical Sciences arasında imzalanan işbirliğinin , kanser gibi ağır hastalıklarda gerek hastalara gerekse hekimlere yenilikçi çözümler sunmayı hedefleyen Servier’in faaliyetlerini destekleyen bir gelişme olduğunu kaydetmiştir. Nerviano Medical Sciences Başkanı Prof. Alberto Sciumèise her iki şirketin de onkoloji alanında yenilikçi ilaçlar geliştirme noktasında ortak bir hedefe sahip olduğunu yinelemiştir.

Konuya dair değerlendirme yapan Servier’in Onkoloji Araştırma –Geliştirme Direktörü Stéphane Depil, Nerviano’nun onkoloji araştırmalarında önemli bir deneyime sahip olduğunu belirterek iki şirketin bilgi birikimi ve deneyimlerinin biraraya gelmesi sayesinde elde edilecek bulguların klinik faaliyetlere aktarılacağına değindi. Ayrıca Stéphane Depil ; TTK’nin ,  göğüs kanserinin zayıf prognozlu  alt grup vakalarında önemli bir terapötik hedef olabileceğini gösteren preklinik verilerinin mevcut olduğunu da belirtmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here