Siemens, sağlık sektörüne kazandırdığı yeni ürün ve teknolojileri RSNA’da tanıttı

siemensDünya çapındaki yapılanmasıyla alanında lider şirketlerden biri olan Siemens Sağlık, Kuzey Amerika Radyoloji Derneği Kongresi’nde (RSNA) tanıttığı ürün ve teknolojiler ile sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.

Siemens Sağlık, alanında dünyadaki en önemli etkinliklerden biri olarak kabul edilen RSNA’da yenilikçi çözümler sunan ürünlerini ilk kez tanıttı. Görüntüleme alanında dört farklı ürünle RSNA’da büyük ilgi gören Siemens Sağlık, tanı ve tedavi alanında hekimlerin daha doğru ve daha hızlı karar verebilmeleri için önemli yenilikler sunuyor.

Dual Source ile bilgisayarlı tomogrofide yeni sayfa

Siemens, yıllardır geliştirmeye devam ettiği Dual Source teknolojisiyle bilgisayarlı tomogrofi alanında yaşanan zorlukları en aza indirgiyor. Yeni teknoloji, hastanın kalp atım hızını yapay olarak düşürmeye gerek kalmadan, atan kalbin ve koroner damarların tanısal görüntüleri üretilebiliyor. Artık normal ritminde atan bir kalp, geleneksel X-ray görüntü ile kıyaslanabilir bir radyasyon dozuyla, bir saniyeden çok daha kısa sürelerde taranabiliyor. Dual Source bilgisayarlı tomografi; kiloları, yaşları ve genel sağlık durumları ne olursa olsun tüm hastalar için medikal görüntüleme alanında bir devrim niteliği taşıyor.

syngo.plaza’nın kullanıcı dostu yeni versiyonu VB20 çıktı

Nüfusun yaşlanmasıyla birlikte radyoloji birimlerinin vaka yükü artıyor ve kurumların, okuma ve raporlama performansları konusunda rekabet güçlerini korumaları gerekiyor. Bu durum gelecekte kapsamı genişletilebilecek, uzun ömürlü ve güçlü bir Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi (PACS – Picture Archiving and Communication System) edinmenin gerekliliğini beraberinde getiriyor. Kliniklerin görüntüleme iş akışlarını iyileştirmek için, görüntülerin, birimin her noktasında ve mobil cihazlarda erişilebilir olması gerekiyor. Siemens Sağlık imzalı syngo.plaza’nın yeni VB20 versiyonu, kurum genelinde esneklik için okuma-raporlama, görüntüleme ve arşivleme modülleri sunuyor.

syngo.plaza versiyon VB20’nin yeni kullanıcı ara yüzü, tanımlayıcı unsurları en temel forma indirgeyerek; daha rahat kullanılan butonlar ve navigasyon araçları sunarak kolay okuma sağlıyor. Optimize edilmiş renkler kullanıcıların ilgili görüntü bilgilerine odaklanmasına yardımcı oluyor. syngo.plaza, 3 boyutlu görüntülerin gündelik rutin okumasını sağlamanın yanı sıra, syngo.plaza 3D+1 ile Autoviews ve Anatomic Range Presets ayarlarını da sunuyor. Bu ayarlar, Siemens Sağlık’ın insan anatomisini otomatik işaretleme ve ayrıştırma (Alpha) özelliği kapsamında bulunuyor.

Siemens Sağlık’ın yeni uygulamalarıyla beyin MR’ı görüntülemede verimlilik

Beyin taramaları, toplam MRG tetkiklerinin yüzde 20-25’ini oluşturuyor ve artan tetkik talebine cevap verebilmek için için tetkiklerin hızlanması gerekiyor. Beyin MRG tetkiklerinin sayısının 2016’da artması ve dünya genelindeki toplam 180 milyon tetkik arasında 45 milyona çıkması bekleniyor. Siemens Sağlık RSNA 2015’te, beyin MR görüntüleme (MRG) tetkik sürelerini önemli ölçüde kısaltan, hasta tarama sayısını artırırken tarama başına düşen maliyeti de düşüren yeni uygulamalarını tanıttı.

Yeni bir uygulama olan Simultaneous Multi-Slice, görüntü kesitlerini sırayla değil, eş zamanlı olarak edinmek ve böylece 2 boyutlu görüntüleme sürelerini 8 kata kadar kısaltmak için inovatif bir teknik kullanıyor. Gelişmiş beyin tetkikleri artık tarama, klinik rutine uyumlu sürelere inecek şekilde kısaltılabiliyor. Bu gelişmiş teknikler, daha uzun tarama sürelerine sınırlı tolerans gösterebilecek hastalara uygulanabililiyor. Simultaneous Multi-Slice özellikle beyin cerrahisinde, cerrahi haritalama aracılığıyla fayda sağlayarak cerrahi sonrası olası defisitleri azaltmaya yardımcı olabiliyor ve ameliyathane kaynaklarının kullanımında verimliliği artırıyor.

MR  alanında Siemens Sağlık tarafından sunulan başka bir teknoloji de ABD’deki Massachusetts General Hospital Radyoloji Bölümü ve Athinoula A. Martinos Center ile birlikte geliştirilen GOBrain isimli yeni uygulama oldu. Uygulama klinik olarak doğrulanmış beyin tetkiklerini sadece beş dakikada gerçekleştiriyor. Siemens’in yüksek kanal yoğunluklu coil’leri ve özgün MRG tarama yazılımı DotGO ile de desteklenen uygulamayla, temel klinik görüntü oryantasyonları ve kontrastları tek bir tuşla sağlanıyor. Hastalar açısından sonuçlar iyileştirilirken, tarama başına düşen maliyet de azaltılıyor. Daha kısa tarama süreleri, hastalar açısından daha iyi tolere ediliyor ve zaman alıcı ve maliyetli olabilen yeniden taramaları ve sedasyonu azaltmaya yardımcı olabiliyor.

syngo MR E11 yazılım platformuyla Siemens, Magnetom ailesi için tek-tip bir uygulama platformu sunuyor. Platform öncelikle Magnetom Aera 1.5T ve Magnetom Skyra 3T sistemlerinde uygulanacak ve daha sonra tüm portföye yayılacak. Burada ana hedef, uygulamanın becerilerini artırmaya ek olarak, tüm tarayıcılarda tutarlılık sağlamak ve bunları etkili bir şekilde yönetmek. Tek bir tutarlı kullanıcı arayüzü ve DotGO tarayıcı yazılımının sunduğu kolay protokol optimizasyonu, standartlaştırmayı ve yeniden üretilebilirliği sağlamaya daha da fazla yardımcı oluyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here