Signal ile 11 ilde 1000’lerce öğrenci sağlığı iyileşiyor!


11 ilde gerçekleştirilmesi planlanan “Sağlığı Geliştiren Okullar” projesinin ilk ayağı, 5 Ekim günü Rize’de gerçekleşti.

Dünya çapında 40’dan fazla ağız- diş sağlığını geliştirmeye yönelik programı destekleyen Signal, Türkiye’de Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) ve Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) ile birlikte gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekleyerek, “ Sağlığı Geliştiren Okullar” projesine Rize’de 5 Ekim Çarşamba günü başlamıştır.

Tüm toplumun özellikle de çocukların ağız-diş sağlığına ne kadar önem verdiğini bir kez daha gösteren Signal, “ Sağlığı Geliştiren Okullar” projesinin asıl amacının; çocuklara ağız ve diş sağlığının önemini göstermek ve çocukların ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik alışkanlıklar kazanmalarına yardımcı olmak olduğunu belirtiyor.

11 ilde gerçekleştirilmesi planlanan “Sağlığı Geliştiren Okullar” Projesinin ilk ayağı, 5 Ekim Çarşamba günü itibariyle, Rize’deki Atatürk İlköğretim okulunda, 5 ayrı okulun öğrencilerinin bir araya toplanması ile başlamıştır. Türk Dişhekimleri Birliği’ne bağlı dişhekimlerinin ağız, diş taramalarını gerçekleştirdiği projede; dişhekimleri tarafından çocuklara ağız ve diş bakımını nasıl yapmaları gerektiğine dair bilgiler ve broşürler verilirken, çocukların

diş fırçalama alışkanlığının geliştirilmesine yönelik de çıkartmalı takvimler dağıtıldı. Ayrıca, sınıf öğretmenlerine de ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik eğitimlerverilerek, bu konuda geliştirilen kitapçıklar ve sınıf içinde öğretmenler tarafından gerçekleştirilecek aktivitelerin malzemeleri paylaşıldı. Projeye yönelik yapılan tüm bu tarama ve eğitimlerin sonunda, 700 çocuğa Signal diş macunu ve diş fırçası hediye edildi.

İlk ayağı Rize’de yapılan Sağlığı Geliştiren Okullar projesini, Trabzon Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Önder Taşan ile birlikte Rize Çamlıhemşin Belediye Başkanı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü de ziyaret etmiştir. 11 ilde gerçekleştirilmesi planlanan proje; 10 Ekim  tarihinde Ankara Ahmet Andiçen ve Yenilik İlköğretim Okullarında, 17 Ekim’de Antalya Yunus Emre ve Meryem Mustafa Ege ilköğretim Okullarında, 31 Ekim’de Gaziantep Osman Gazi ve Şahin Bey özel idare ilköğretim okullarında, 1 Kasım’da  Adana Celalettin Sayhan ve Karacaoğlan İlköğretim Okullarında, 7 Kasım’da  Eskişehir Dumlupınar ve 75. Yıl Özel İdare ilköğretim okullarında, 14 Kasım tarihinde Diyarbakır 24 Kasım ve Cemil Özgür İlköğretim Okullarında gerçekleştirilecek ve sonrasında da Konya, Hatay, Tekirdağ, İstanbul illerinde de devam edecektir. Belirlenen bölgelerdeki görevli dişhekimleri tarafından okullardaki İlkokul çocuklarının ağız ve diş taraması yapılmaya devam edecek. Çocuklara ve öğretmenlerine ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik eğitimler ve kitapçıklar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here