Tamamlayıcı Tıp Tedavileri Yaygınlaşıyor


Tamamlayıcı tıp tedavileri, geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha kısa sürede kalıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Son yıllarda ülkemizde de tamamlayıcı tıp tedavi yöntemlerine ilgi artıyor. Tamamlayıcı tıp tedavi yöntemleri ile kısa süreler içinde başarılı sonuçlar alınabilmesi, doktorların da bu tedavileri daha çok önermesine neden oluyor. Özellikle sigara, alkol, kilo, alerji, ağrı ve stres gibi sorunların çözümünde kullanılan tamamlayıcı tıp tedavi yöntemleri arasında, Mora terapi, Fitoterapi, Akupunktur, Nöralterapi, Karyopraksi, Osteopati, Ozon tedavisi, Homeopati ve Enzim terapisi gibi farklı yöntemler ön plana çıkıyor.

Bunların arasında yer alan ve teknolojik bir cihaza bağlı olarak yapılan, Sağlık Bakanlığı onaylı Mora Terapi, zararlı bağımlılıklardan kurtulmak için en çok başvurulan tamamlayıcı tedavi yöntemleri arasında gösteriliyor. Türkiye’de bilimsel olarak sonuçları araştırılan elektromanyetik rezonans tıbbı olarak da bilinen Mora Terapi herhangi bir kimyasal ilaç almadan, vücutta hissedilmeyen elektro manyetik dalgalarla, bağımlılık yaratan maddelerin vücuttaki izlerini silerek bağımlılıktan uzaklaştıran bir yöntem. Sigara, alkol, ağrı, kilo, alerji gibi bağımlılıkları olan, stres yaşayan kişilerin bu sorunlar ile baş edebilmeleri için kullanılan Mora terapi yöntemi, diğer alternatif tıp yaklaşımları arasında, yan etkisi son derece az, çok kısa süreler içerisinde kalıcı sonuçlar ortaya koyan bir yöntem olarak diğerlerinden ayrılıyor.

Tamamlayıcı tıp tedavi yöntemleri ile ilgili değerlendirme yapan Dr. Ersal Işık; “2011 yılında kliniğimize başvurarak Mora terapi ile sigara bırakmak isteyen 1360 hastanın tedavi sonuçlarını inceledik. Katılımcıların yüzde 38’i, 21 – 30 adet arası, yüzde 35’i 11 – 20 adet arası, yüzde 25’i günde 30’dan fazla sigara tüketiyordu. Bu katılımcıların yaklaşık olarak yarısı sigarayı 20 yıldan daha fazla kullanıyordu. Mora terapi yapıldıktan 7 gün sonrasında yapılan aramalarda yüzde 79,9, üç ay sonrasında yapılan aramalarda ise yüzde 64.7 oranında sigara bırakmanın gerçekleştiği bulundu. Ulaştığımız sonuçlar, Mora terapinin özellikle sigara bırakma konusunda etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.

Kamuoyunda yaygın olarak sigara bıraktırma yöntemi olarak bilinen Mora terapi aynı zamanda alkol, kilo, ağrı, alerji gibi sorunlarda da çok etkili sonuçlar ortaya koyuyor. Bugüne kadar Türkiye’de binlerce hastanın Mora terapi gördüğü ve başarı oranlarının yüzde 80’ler civarında olduğu Mora tedavi uzmanları tarafından belirtiliyor. Amerika ve Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılan Mora Terapi, Türkiye genelinde 19 farklı ilde bulunan 50 Mora Terapi Merkezi üzerinden hizmet veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here