TG Expo, Sağlık Sektörünü Riyad’da Buluşturuyor!


18-20 Mayıs 2015 tarihinde Riyad Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, Suudi Arabistan’da gerçekleşecek olan Fuar, “Arab Health” ana organizatörü Informa Life Sciences Exhibitions ve Riyad Exhibitions Co. işbirliği ile organize edilmektedir.

Yurt dışı fuarcılık sektöründe lider TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş, Saudi Health Fuarı’na Türk firmalarını götürüyor. 18-20 Mayıs 2015 tarihinde Riyad Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, Suudi Arabistan’da gerçekleşecek olan Fuar, “Arab Health” ana organizatörü Informa Life Sciences Exhibitions ve Riyad Exhibitions Co. işbirliği ile organize edilmektedir. 2014 senesinde Türkiye’den 12 firmanın katıldığı Fuarı, 35 ülkeden 359 firma katılmış ve 6.266 kişi fuarı ziyaret etmiştir.

Suudi Arabistan Türk sağlık firmaları için cazip bir pazar

GSYH’si 2013 yılında 746,3 Milyar dolara ulaşan Suudi Arabistan, 2014 senesi sonunda 73 milyar dolara ulaşması beklenen sağlık harcamaları ile Türk sağlık firmaları için cazip bir pazar. Dünyada bilinen petrol rezervlerinin dörtte birine sahip olan Suudi Arabistan, petrol gelirlerine bağlı olarak 23,400 dolara ulaşan kişi başına milli gelir düzeyinin sıkıntılarını yaşıyor. Yüksek gelir ve buna paralel yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık harcamalarında, en önemli kalemler ise diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol olarak öne çıkıyor. Nüfusun 2015 yılında 31,7 milyona ulaşması beklendiği ülkede, 2015 yılı itibariyle nüfusun yaklaşık yüzde 27’sini 60 yaş üzeri grubun oluşturacağı öngörülüyor.

5 yıllık dönemde 135 yeni hastanesi inşası hedefleniyor

Bölgesel ekonomik farklılıkları en aza indirmek için 613 milyar dolarlık bir planı hayata geçiren Suudi Arabistan hükümetinin, eğitim ve sağlıktan oluşan insana yönelik yatırımları bütçenin yaklaşık % 32’sini oluşturuyor. Suudi hükümeti bu kapsamda ülkede, sağlık için ayrılan fonlarla 22 bin yatak kapasiteli 117 hastane, 750 sağlık merkezi ve 400 ilk yardım merkezi inşası planlıyor. 2012-2017 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde ise 150 yatak ve üzeri kapasiteli 135 adet yeni hastanenin inşası hedefleniyor. Bu hızla büyüyen sağlık pazarında TG Expo’nun Türkiye’den milli katılım düzenlediği Fuar, Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatın teşvikine ilişkin uygulamaları ile daha da cazip hale gelmekte. Teşvik kapsamında katılımcı firmalar 15,000 dolara kadar %50 nakit destekten yararlanmaktadırlar.


TG Expo

TG Expo Fuarcılık A.Ş, fuarcılık sektöründeki 20 yılı aşkın deneyimi ile Bakanlıktan akredite edilmiş yurtiçi ve yurtdışı fuar düzenleme belgesi ile fuar organizasyonlarında, ülke katılımına geniş ölçekte hizmet vermektedir. Firma; Fransa, İran, Amerika, Katar, Brezilya, Mısır, Güney Afrika, Nijerya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İngiltere, Nijerya, Hindistan pazarlarında Türkiye’den milli ve bireysel katılımları organize etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here