Dünyagöz Hastaneleri Yeni Medikal Direktörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris: Dünyagöz, üniversite hastanesi olacak

 

Dünyanın en önemli oftalmologları arasında yer alan, Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği Eski Başkanı Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, Dünyagöz Hastaneleri’nin yeni medikal direktörü oldu.

 

Göz alanında yaptığı buluşlar ve geliştirdiği tedavi yöntemleriyle dünyanın en önemli göz hekimlerinden biri olarak kabul edilen ve bu güne değin on binlerce kişiye ışık olan Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, Avrupa’nın en büyük göz hastaneleri zinciri Dünyagöz’ü tercih etti. Prof. Dr. Pallikaris’in Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun Medikal Direktörü olmasıyla birlikte Dünyagöz, yurt içi ve yurt dışındaki mevcut hastaneleri ile 2014 ve 2015 yıllarında açacağı yeni hastaneleriyle çok uluslu bir marka olarak çalışmalarına hız verecek. Prof. Dr. Ioannis Pallikaris ile birlikte araştırma ve eğitim çalışmalarına ağırlık verilerek, Dünyagöz Hastaneler Grubu olarak uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmayı hedeflediklerini belirten Dünyagöz Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu, şunları söyledi: “ Prof. Dr. Pallikaris’in medikal direktörümüz olarak göreve başlamasıyla birlikte, bu güne dek uluslararası alandaki pek çok projemiz hız kazanacak.  Eğitim ve akademik işbirlikleri konusunda dünyanın önde gelen üniversite ve kuruluşlarıyla yan yana gelerek, medikal gücümüzü ortaya koymak ve markamızın dünya çapında tanınırlığını artırmak önceliklerimizi oluşturacak.”

“Hem yöneticilik hem doktorluk yapacak”

Eray Kapıcıoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın yabancı uyruklu hekimlerin Türkiye’de çalışabilmesine izin vermesinin çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı’na yabancı uyruklu hekimlerin Türkiye’de çalışmasına izin verdiği için teşekkür ediyoruz. Bu sayede Prof. Dr. Pallikaris gibi dünyanın sayılı oftalmologları arasında yer alan bir ismi hem Dünyagöz Hastaneler Grubu’na hem de Türkiye’ye kazandırdığımız için gurur duyuyoruz. Prof. Dr. Pallikaris medikal direktör olarak yürüteceği yöneticilik görevinin yanı sıra Dünyagöz çatısı altında hastaların muayene ve ameliyatlarını da yapacak.”


‘Neden Dünyagöz Hastaneler Grubu’nu seçtim?’

Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun yeni medikal direktörü olan Prof. Dr. Pallikaris Dünyagöz’ü seçme nedenleri arasında şunların yer aldığına dikkat çekti; “2000 yılından bu yana bilimsel danışmanlığını yürüttüğüm Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun medikal direktörü olmaktan gurur duyuyorum. Dünyagöz’ün tüm hastanelerinin dünyadaki en son teknolojilere sahip olması, hekim kadrosunun son derece yetkin ve başarılı olması, modern ve vizyoner bir yönetim anlayışının bulunması ve hizmet kalitesinin dünyadaki diğer hastanelerle kıyaslandığında çok yüksek olması benim için tercih sebebi oldu.”

Dünyagöz, üniversite hastanesi olacak

Prof. Dr. Pallikaris, Dünyagöz Hastaneler Grubuyla ilgili hedeflerini şu şekilde açıkladı: “Dünyagöz Hastaneler Grubu, Avrupa’nın göz alanında en büyük hastaneler grubu. Sahip olduğu bu güçten hareketle Dünyagöz’ü sadece bugünün değil, geleceğin tedavi yöntemlerini ve teknolojilerini dizayn eden bir kurum olma yolunda ilerlemesi için çalışmalar yürüteceğim. Burada çok iyi yetişmiş, işinin ehli bir doktor kadrosu bulunuyor. Bu hekimlerimizin tecrübesinden halkımızın olduğu kadar hekim adaylarının da faydalanabilmesi için üniversite hastanesi olmayı hedefliyoruz. Bu noktada afiliasyon çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte, Dünyagöz’ün akademik ve bilimsel alt yapısının daha güçlü hale gelmesi ve iş birliği yolunda stratejik adımlar atması öncelikli hedeflerim arasında olacak. Ayrıca Dünyagöz’ü göz branşında klinik araştırma merkezi olmasını sağlayacak ve uluslarararı klinik araştırma merkezlerinin bir parçası haline getirecek iş birliklerine imza atmayı hedefliyoruz.”

Prof. Dr. Ioannis Pallikaris kimdir?

Prof. Dr. Ioannis G. Pallikaris 40 yılı aşkın meslek hayatında geliştirdiği pek çok yöntem ve teknikle göz tıbbının bugün geldiği noktada büyük katkısı vardır. 20’nin üzerinde patentin, 15’in üzerinde uluslararası ödülün sahibidir. Lazer tedavilerinde kullanılan LASIK yönteminin mucididir. Bu sebeple tüm dünyada “lasik’in babası” olarak anılmaktadır. Uzun bir dönem Girit Üniversitesi’nin rektörlüğünü yapmış olan Pallikaris, halen Girit Üniversitesi’nin Onursal Başkanı’dır. Üniversite bünyesinde dünyanın dört bir yanından gelen cerrahların eğitim çalışmaları yapmasını sağlamak üzere Vardinoyannion Göz Enstitüsü’nü kurmuştur. Prof. Dr. Pallikaris, geçen dönem Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği’nin (ESCRS) başkanlığını yapmıştır. Oftalmoloji alanına yaptığı katkılarla tüm dünyada saygın bir isim olarak öne çıkan Prof. Dr. Pallikaris, 2014 yılında yapılan “En etkili 100 oftalmolog” sıralamasında 6. sırada yer almıştır. Prof. Pallikaris ayrıca 200’ün üzerinde uluslararası tıp kongresine ve tanınmış üniversitelere konuşmacı olarak davet edilmiş ve halen göz hekimi olarak mühendis ve fizikçilerden oluşan ekibiyle yürüttüğü çalışmalarla tıp teknolojilerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Prof. Dr. Pallikaris, alanında tedavisi zor, özellikle tümör, kornea nakli gibi operasyonları kolaylıkla gerçekleştiren bir hekim olduğundan, “Palli vakaları” olarak nitelendirilen spesifik bir hasta grubunda elde ettiği başarılı sonuçlarla oftalmoloji camiasında bilinmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here