Tıbbi Cihaz ve Malzemede Dayanıklılığa Önem Verilmeli


Teknoloji ihtiyacının hiçbir zaman son bulmayacağını anlatan Prof. Dr. Kunt, bu anlamda gerek teşhis gerekse tedavi alanında sürekli yeni gelişmelerin beklendiğini söyledi.

KBB alanında görüşlerini aldığımız Medicana International İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı, Baş Boyun Cerrahı Prof. Dr. Tanfer Kunt, tıbbi cihaz ve malzemelerde kalite ve dayanıklılığa önem verilmesi gerektiğini söyledi. Teknoloji ihtiyacının hiçbir zaman son bulmayacağını anlatan Prof. Dr. Kunt, bu anlamda gerek teşhis gerekse tedavi alanında sürekli yeni gelişmelerin beklendiğini vurguladı.

KBB hastalıklarının teşhis ve tedavisinde tıbbi ekipman ve teknolojiler hangi düzeyde kullanılıyor?

Gerek Muayenelerde ve gerekse hastanelerde teşhis ve tedavilerde tıbbi ekipmanlar yeterli düzeyde kullanılmaktadır. Eğitim hastanelerinde ise yüksek düzeyde kullanım söz konusudur.

 Gelişen teknolojiler, teşhis ve tedavi noktasında size yeterli derecede yardımcı oluyor mu?

Son 30 yılda gelişen medikal cihaz ve ekipmanlarla teşhis yöntemleri gelişmiştir. Ayrıca teşhis süresinin kısalması da olumlu gelişmedir. Tedavide ise atılım daha fazla olmuş, yeni ameliyat tekniklerinin gelişmesi ve daha önceden zor olan bazı operasyonların daha kısa sürede iyileştirilmesi mümkün olmuştur.

 KBB hastalıklarının teşhis ve tedavisindeki teknolojiyi yeterli buluyor musunuz?

Teknoloji ihtiyacı hiçbir zaman yeterli bulunmayacaktır. Gerek teşhis ve gerekse tedavide yeni gelişmeler beklenmektedir.

Hangi alana yönelik teknolojiye ağırlık verilmeli?

Endoskopik teknolojide daha küçük ve görüntü kalitesinin daha yüksek olduğu ekipmanlara ihtiyaç vardır.

 Ülkemizde KBB alanında kullanılan tıbbi teknoloji Avrupa ile aynı standartlara sahip mi?

Ülkemizde kullanılan tıbbi teknoloji Avrupa’daki birçok ülkeden dahi konumdadır. Bu noktada daha iyi standartlara sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

 Ülkemizde yeteri kadar KBB hekimi yetişiyor mu? KBB alanında başarılı olmak için önerileriniz nelerdir?

Sayıca yeterlilikten çok nitelikli uzman yetiştirme esas sorundur. Son yıllarda eğitim kurumlarımızdaki öğretim üyelerinin kurumlardan ayrılması şu anda büyük bir sorun oluşturmaktadır.

 Alanınızla ilgili tıbbi cihaz ve sarf malzeme tedariği gerçekleştiren firmalara vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Gerekli cihazların ve malzemenin kalitesi ve dayanıklılığına önem vermelerini istiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here