“Tip-1 Diyabet Her Yaşta”

1
4377


Ben farklı değilim sadece Tip-1 “Diyabetimben”…  Deneyimlerimi paylaşabileceğim, benim gibi diyabet ile yaşamını sürdürenlerin deneyimlerini alabileceğim bir platformda bir araya gelmekten mutluyum; Diyabetimben.com…

Diyabet ve özellikle Tip-1 diyabette farkındalığı arttırmak için çalışmalarını sürdüren DiyabetimBen.com’u takip ediyorum. Ve yalnız olmadığımı biliyorum.

14 Kasım (bugün) insülini bulan Kanadalı Doktor Frederick Banting’in doğum günü ve her yıl “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanıyor.  “Dünya Diyabet Haftası” da bugünden itibaren başlıyor.

Tüm diyabetlilere sayfalarını açan DiyabetimBen.com; bu hafta da çalışmalarına devam ediyor. Hareket noktası “Tip-1 Diyabet Her Yaşta”… Çünkü diyabetin “yaşlı hastalığı olduğunu” zanneden o kadar çok kişi var ki. Oysa Tip-1 diyabetliler; bebek yaşlardan başlamak üzere, çocuklar, ergenlik çağındakiler ve yetişkinler olmak üzere uzun bir zincirin halkalarını oluşturuyor.

DiyabetimBen.com, kendisi de Tip-1 diyabetli olan Esra Avcı tarafından kurulmuş bir blog… Blogun en önemli amacı, diyabetli bireyler ve yakınları için sosyal bir platform oluşturmak. Özellikle diyabetle yeni tanışanlar için bir yandan yalnız olmadıkları hissini yaşartırken, diğer yandan da süreç içinde karşılaşabilecekleri konusunda bilgi paylaşımı sağlıyor.

DiyabetimBen.com konuyla ilgili son organizasyonunda; dünyada yapay pankreas çalışmalarını yürüten sayılı üniversitelerden biri konumundaki Yale Üniversitesi’nde yapay pankreas ekibini yöneten Doç. Dr. Eda Cengiz’i ülkemizde ağırladı. Doç. Dr. Eda Cengiz, DiyabetimBen.com için katıldığı etkinliklerde yapay pankreas çalışmaları konusundaki son gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

“Dünya Diyabet Haftası” için Tip-1 diyabetli çocuklar ve aileleri ile çekilen ve tümüyle farkındalık sağlamaya yönelik kısa bir film de, 15 Kasım Cuma gününden itibaren diyabetimben.com adresinden blog takipçileri ile buluşacak.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here