TOKİ Askeri Hastane İnşa Edecek


Askeriye’nin elinde bulunan baz
ı araziler, Maliye Bakanlığı‘na devrediliyor. TOKİ, bu alanlara askeri hastane inşa edecek.

ili Savunma Bakanı ismet Yılmaz, Maliye Bakanlı­ğı ile TSK’nın yaptığı anlaşma uyarınca bazı arazi­lerin Maliyeye verileceğini, bunun karşılığında da TOKİ’nin askeri hastane yapacağını açıkladı. Yılmaz, asken hastanelerin Maliye Bakanlığı’na devriyle ilgili herhangi bir çalışma olmadığını, ancak Başbakanlık Toplu Konut idare­si Başkanlığı tarafından yaptırılması planlanan askeri has­tanelerin kaynak ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanım dışı arazilerin bir kısmının Maliye Bakanlığı’na devredile­ceğini söyledi. Yılmaz, bazı komutanlıklara ait arazilerin Maliye Bakanlığı’na devredilip devredilmeyeceği konusun­daysa şu bilgileri verdi:

istihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı (Narlıde-re-izmir), Piyade Okulu Komutanlığı (Tuzla-istanbul), Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı (Etimesgut-Ankara), Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı (Mamak-Ankara) arazilerinin Maliye Bakanlığı’na iade edilmesine yönelik çalışma bulunmamaktadır.”

Kentsel Dönüşümle TOKİ‘ye Devir

Star Gazetesi’nin haberine göre; kentsel dönüşüm kapsa­mında bazı askeri arazilerin de Çevre ve Şehircilik Bakanlı­ğı’na tahsisi yapılacak. Bu yöndeki çalışmalar devam ediyor. Yasaya göre, Bakanlığın talebi üzerine Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamında bulunan yerler de dahil olmak üzere, Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan riskli alanlar TOKİ ve belediyeye devredilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here