Türkiye’de Sadece 5 Merkezde Var


B
ölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoterapi Merkezi’nde hizmete sunulan Tomotherapy Cihazı ile kanserli hücre ve dokulara nokta atışıyla tedavide büyük bir başarı imkanı sağlanabiliyor.

ağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum’da Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoterapi Merkezi’nde hizmete sunulan Tomotherapy cihazının açılışını yaptı. Cihaz hakkında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ve doktorlardan bilgi alan Bakan Akdağ, cihazın bölgedeki kan­ser hastalan için büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoterapi Merke­zi’nde Tomotherapy cihazını törenle hizmete açan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Türkiye’de doktor başına düşen hasta sayısının Avrupa ülkelerine göre iki kat fazla olduğuna dikkat çekerek, bunun, geçmiş dönemlerde uygulanan yanlış sağlık politikaları ve siyasi inatlaşmalar­dan kaynaklandığını ifade etti.

Kanser Hastalarıİçin Büyük Bir Umut Kaynağı

Bakan Akdağ, yetersiz olan eleman ihtiyacını karşılamak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını da aktardı. Sağlık Bakanı Prof Dr. Recep Akdağ, doktor ve sağlık çalışanlarının özve­rili çalışmalarının yadsınamaz bir gerçek olduğunu bildik­lerini bu yüzden de sağlık çalışanlarına daima önem ver­diklerini ifade ederek, asıl teşekkür edilmesi gereken kişi­lerin başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanları olduğunu dile getirdi. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ise yaptığı konuşmada hizmete sunulan cihazın sadece Erzurum da değil, bölgede yaşayan kanser hastaları için büyük bir umut kaynağı olduğunu ifade ederek, başta Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ olmak üzere cihazın Erzurum’a getirilmesinde öncülük eden yetkililere teşekkür etti

 

Nokta Atışıyla Tedavi

Bursa, Trabzon, Kocaeli, Ankara’da ve istanbul’da da özel bir merkezde bulunan Tomotherapy cihazı, Doğu Anado­lu’da bölgesinde bir ilk oldu. Tomotherapy ile aynı anda vücudun veya ilgili organın farklı bölgelerindeki kanserli hücreler tedavi edilebilmekte. Cihaz, kanserli olmayan dokuları maksimum derecede koruyarak ışınlama yapabi­liyor. Kanserli hücre ve dokulara nokta atışıyla tedavide büyük bir başarı imkanı tanıyan cihaz, alanında en iyisi ola­rak kabul edilmekte. Eski tip cihazlarla 5-6 saat süren tedavi yeni alınan cihazla 5 dakikada yapılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here