Embriyoskop yöntemi ile anne babalar bebekler ilk hücreden itibaren izleyebiliyor


Anne rahminin birebir kopyalandığı Embriyoskop cihazında tek bir hücreden embriyo gelişiminin ilk 72 saati kare kare izlenebiliyor. Bu sayede anne baba adayları, gelecekte doğacak bebeklerinin gelişimini ilk andan itibaren gözlemleme imkanı buluyor.

İnsan, tek bir hücreden oluşuyor. Döllenmenin ikinci gününde tek bir hücre halindeki embriyo, hızla bölünerek çoğalıyor. Bu oluşum, anne rahmini birebir kopyalayan embriyoskop cihazında dakika dakika gözlemlenebiliyor.

Hayatın ilk 72 saatini izlemeye imkan tanıyan embriyoskop, tüp bebek tedavisi gören çiftler için ilginç bir anlama geliyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Uzm. Dr. Hakan Özörnek, anne baba adaylarının doğacak bebeklerinin ilk saatlerini izlemelerinin onlar için heyecan verici olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de kullanılmaya başlanan embriyoskop, tüp bebek tedavisinin başarı oranını da artırıyor. Türkiye’de embriyoskopu ilk kullanan merkezlerden biri olan Eurofertil Tüp Bebek Merkezi’nin Medikal Direktörü Dr. Özörnek, döllenmenin ilk 3 gününde en iyi gelişen, en sağlıklı embriyoyu alıp, anne rahmine naklederek, tüp bebeğin başarı oranını artırdıklarını vurguladı.

Dr. Özörnek, embriyoskop hakkında şu bilgileri verdi: “Embriyonun gelişimi çok dinamiktir. Normal bir embriyo, gelişimi sırasında belli saatlerde sürekli bölünerek hücre sayısını artırır. Bu bölünmelerin takibi embriyonun kalitesinin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Çünkü kaliteli embriyo demek yüksek gebelik oranı demektir.”

EMBRİYOYU KORUYAN SİSTEM

Eski statik sistemlerde embriyoların günde bir kez bulundukları inkübatör dolaplarından dışarı çıkartılarak mikroskop ile incelendiğinin altını çizen Dr. Özörnek, şunları söyledi: “Eski statik sistemde embriyoların kalitesi hakkında fikir sahibi olmak mümkün değildi. Embriyoların son görüntülerine göre karar verilirdi. Oysa, embriyoskop kullandığımız hastalarda embriyoların tüm gelişimlerini, embriyoya zarar vermeden, güvenli bir şekilde izleyebiliyoruz. Böylece hastalarımızın en iyi embriyosunu hatasız bir şekilde seçebiliyoruz.”

EMBRİYOLAR, 15 DAKİKADA BİR FOTOĞRAFLANIYOR

Embriyoskop yönteminde embriyolar her 15 dakikada bir, beş katman halinde fotoğraflanıyor. Bu da embriyo gelişimini takip edebilmek adına hekimlere büyük kolaylık sağlıyor. Görüntülerin internet üzerinden de 24 saat izlenebildiğini söyleyen Dr. Özörnek, özellikle tekrarlayan düşük sorunu yaşayan hastalar için embriyoskopu öneriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here