Türk Medikal Ürünler Sektörü İKMİB ile Arab Health’de


Yurtdışı fuar organizasyonlarına ağırlık veren İKMİB (sağlık ürünleri ve teknolojileri alanında Ortadoğu’nun en büyük organizasyonu olan Arab Health Fuarı’na bu yıl üçüncü kez milli katılım düzenliyor.  

Son yıllarda hızlı bir gelişme içinde olan sağlık ve tıp sektörü, ihracatta yakaladığı ivme ile dikkat çekiyor. Alternatif pazarlarla Türkiye ihracatını sırtlayan kimya sektörü, medikal ürünler ihracatını artırmak için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Sağlık ürünleri alanında bölgenin en önemli organizasyonu olmasının yanı sıra dünyada sağlık sektörüyle ile ilgili düzenlenen ikinci büyük fuar olmasıyla dikkat çeken Dubai Arab Health (Medikal Teknoloji, Sağlık, İlaç, Dişçilik Malzemeleri ) Fuarı, 28 – 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde gerçekleştirilecek. Bu yıl 44’üncüsü düzenlenen fuarda; 56’sı milli katılım olmak üzere toplam 100 Türk firması yer alacak.

Ortadoğu ülkeleri siyasal belirsizliğine rağmen ihracatçıların gözde pazarı olmayı sürdürüyor. Birleşik Arap Emirlikleri ise, kimya sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülke olması açısından önem taşıyor. 2012 yılı sonunda 615 milyon dolara ulaşan medikal ürünler ihracatının iki yılda 1 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Sektörün 2023 yılındaki ihracat hedefi ise 5 milyar dolar.

Dünya çapındaki sağlık, iş ve tıp çevrelerini buluşturan Arab Health Fuarı, yaklaşık 86 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek. Türk firmalarının ürünlerini dünya genelindeki alıcılara ulaştırma imkanı bulacağı fuarda; elektro medikal gereçler-medikal teknoloji, laboratuar ekipmanları, tanılama, fizyoterapi-ortopedi teknolojileri, ameliyatlar ve hastaneler için eşyalar ve tüketim malları, iletişim ve bilgi teknolojileri, hizmet yönetimi, kumaşlar, yapı teknolojileri, medikal hizmetler ve yayınları sektörün beğenisine sunulacak.

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Başkanı Murat Akyüz, Arab Health Fuarı’nın sağlık ve tıp sektörünün Ortadoğu’daki en büyük organizasyonu olduğunu belirterek, Türk milli katılımının her yıl artmasının her yıl katılımın biraz daha artmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ortadoğu bölgesinin tüm belirsizliklere rağmen kimya sektörü açısından halen ciddi bir potansiyel taşıdığına dikkat çeken Akyüz,  “Birleşik Arap Emirlikleri, en çok ihracat yaptığımız ilk üç ülkeden biri olmasıyla ihracatçımız açısından oldukça önemli. Arap Health gibi dünya çapındaki fuarlar, bu bölgede yeni iş bağlantılarının kurulması açısından zemin oluşturuyor. Fuara Türkiye’den katılımın her geçen yıl daha da artması Arab Health’in öneminin bir göstergesi” dedi.

Geçtiğimiz yıl fuarda, 60 ülkeden 3 binden fazla katılımcı firma ürünlerini sergilemiş ve fuarı 66 bin yerli ve yabancı sağlık profesyoneli gezmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here