Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Kanser Hasta Dernekleri İle Elele Yürüdü!


Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) Üyeleri Avrasya Maratonu’na Hasta Dernekleri ile birlikte katıldı. Dernek ana amaçlarından biri olan kanser farkındalığını arttırmak amacıyla Kanserle Dans hasta derneği ve yüzlerce hasta ile birlikte yürüdü.

TTOD Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip yürüyüşe katılmalarının en önemli nedenlerinden birinin ‘halkı fiziksel aktiviteye teşfik etmek olduğunu’ belirtti. Prof. Dr. Saip yürüyüşte şu mesajları verdi; “Kanser önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.  Fiziksel aktivitenin  kanserin önlenmesine,  tedavisine ve  seyrine  katkısı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Egzersiz  yapanlarda kanser daha az görülüyor hem de hastalığın seyri daha iyi oluyor. Bu bilimsel gerçeklere dikkat çekmek amacıyla biz de Avrasya Maratonu’nda hastalarımızla birlikte yürüdük. Maalesef toplumda sporun ve egzersizin önemi henüz yeterince kavranmamış durumdadır. Hekimler dahil çoğumuz ne yazık ki, egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmiyoruz. Bir diğer vurgulamak istediğimiz husus da; bu mücadelede hekimle hastanın yan yana, omuz omuza, elele yürümesinin çok önemli olduğudur. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak bu yolda özellikle bilime güvenilmesini istiyoruz, bilimin dost eli her zaman hastalarımızla olacaktır.”

TTOD Üyesi Prof Dr. Alper Sevinç yürüyüş sırasında şu mesajları verdi; “Halkımız ve hastalarımız ile her platformda birlikte olmak adına Avrasya Maratonu’nda, daha önce kongrelerimizde bizzat birlikte olduğumuz hasta ve yakınlarıyla bu kez sosyal bir programda birlikteliğimizi pekiştirdik.  Amacımız hastalarımızın kanserle birlikte sürdürdükleri yaşamlarının her anında yalnız olmadıklarını gösterip psiko-sosyal destek vermektir. Bu destek hem internet sayfamız üzerinden, hem de sosyal medya üzerinden artarak devam edecektir. Tıbbi Onkologlar olarak kanserin önlenmesi, tanısı, tedavisi ve her aşamasında kanser hastalarımızın yanında yer alamaya, Ülkemizde kanser ve tedavisi adına ortaya çıkan problemlere birlikte çözüm olmaya devam edeceğiz.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here