“Türkiye’nin Duruşu Doğrudur”

Nobel adayı, eski İtalya Sağlık Bakanı, Expo 2015 Milano Manifesto Yazarı, İtalya Umberto Veronesi Vakfı Başkanı ve en önemlisi “Uluslararası Barış için Bilim Konferansı” projesinin sorumlusu Prof. Dr. Umberto Veronesi, Türkiye’nin başta komşu ülkeleri olmak üzere, dünya barışının sağlanmasında doğru bir duruş sergilediğini’’ bildirdi.

Veronesi, Dünya’da İtalya’dan sonra ilk defa Dida Kaymaz’ın girişimleriyle Türkiye’de 4-5 Ekim’de gerçekleşecek olan ‘’ Uluslararası Barış için Bilim Konferansı’’nın tanıtım toplantısı için geldiği İstanbul’da, Türkiye’nin dünya barışındaki çabalarını değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilkeli yönetimiyle Türkiye’nin bölgesinde örnek bir ülke olduğunu vurgulayan Veronesi, eski bir parlamenter olarak, Türkiye’nin sınır komşusu Suriye’de yaşanan olaylar ve bu olaylar karşısında Türkiye’nin duruşunu değerlendirirken, şunları kaydetti:

‘’Biz gelenek olarak Türkiye’ye çok bağlıyız. İtalya ve Türkiye çok iyi ilişkiler sürdürürler ve her zaman da bu yönde devam ediyor. İtalya halkının çok büyük bir kısmı Türkiye’nin pozisyonuna hayranlıkla bakıyor. Bu pozisyon büyük bir denge arz ediyor, bilgelik arz ediyor, bu da teslim edilmesi gereken bir haktır. Huzursuz diyebileceğimiz ülkelerin hemen yanı başında, sınırında bulunuyor ancak, ilkeli duruşu ile olayların yatışmasında etkin rol oynuyor. Türkiye sözü dinlenir ülke oldu.’’

‘’Türkiye, dünya barışında doğru duruş sergiliyor’’ diyen Veronesi, ‘’Düşünce özgürlüğünün kanaat özgürlüğünün, din özgürlüğünün mevcudiyetini koruduğu Türkiye, çok sayıda etnik ve dini unsuru içinde bulunduruyor. Bu açıdan Türkiye, birçok ülke için iyi bir örnek’’ diye konuştu.

Veronesi, Türkiye’nin uyguladığı politikalarla demokratik bir ülke olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

BİLİM VE BARIŞ

Veronesi, Dünya’da İtalya’dan sonra ilk defa Dida Kaymaz’ın girişimleriyle Türkiye’de 4-5 Ekim’de gerçekleşecek olan ‘’ Uluslararası Barış için Bilim Konferansı’’nı değerlendirirken de, ‘’Bu konferansın Türkiye’de gerçekleşmesi büyük önem taşıyor. Türkiye’den başlattığımız bu uygulamayla Barış için Bilim projesini başka ülkelerde de gerçekleştirme düşüncemiz var’’ dedi.

Bilimin barışta önemli bir rol olduğunu savunan Veronesi, konferansın Türkiye’de düzenlenmesinin önemine de dikkati çekerek, ‘’Türkiye bizim dünya medeniyetinin gelişmesinde temel saydığımız ülkelerden bir tanesi. Coğrafi pozisyonuna baktığımız zaman Avrupa kıtasıyla Ortadoğu’nun ve doğunun bağlantı noktası. Bunun için Türkiye ideal şartlara sahip. Buradan barış mesajı tüm yönlere doğru dağıtılabilir ve onun için Türkiye’nin ayrıcalıklı bir şart olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın, medeniyetin gelişmesi için ayrıcalıklı bir pozisyona sahip. Uzun yıllardır tanıdığım, olağanüstü bir insan olan aynı zamanda vakfımızın ilk yurtdışı delegesi sevgili Dida Kaymaz’ın bu önerisini üzerinde hiç düşünmeden kabul ettik’’ dedi.

Veronesi, bu konferansın İtalya dışında ilk kez Türkiye’de gerçekleşeceğini ve bu sayede uluslararası boyut kazanacağını vurgulayarak, ‘’Bunun ardından başka ülkelerde de düzenleyebiliriz. Amerika’da özellikle Kosta Rika’yı düşünüyoruz. Aynı zamanda Sahra’nın güneyi Güney Afrika da aday olabilir. Orası çok karmaşık da olsa çok önemli bir iş birliği ortamı var, farklı kültürleri bir araya getirme olanağı sağlanıyor.’’

Veronesi, barış mesajlarının 4-5 Ekim’de Türkiye’den verilmesinin önem taşıyacağını kaydetti.

Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı ve konferansın Türkiye’de gerçekleşmesinin mimarı Dida Kaymaz ise, 3-4 Ekim 2012 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak konferansın önemine dikkati çekerek, ‘’ Türkiye’nin Dünya üzerinde “Barış” konusunda stratejik rol oynadığı bu yılda barışa engel olan tüm faktörleri tartışacağımız Türkiye ve Dünya’da barışa yaklaşımda ve çözüm arayışlarında ortak bakış ve dil birliği oluşturmak, ortak girişimlerde bulunmak, mevcut girişimleri desteklemek ve diyaloğu güçlendirmek amacıyla düzenlenecektir’’ dedi.

Kaymaz, Projenin, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklendiğini ve tanıtıma uygun bulunduğunu ve böylece üst düzey misafirlerin katılımı ile beraber ülkemizin, son derece önemli bir konuyu kendi bakış açısından anlatma fırsatı bulacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:‘’Türkiye’nin Doğu ve Batı arasında stratejik bir köprü olmasının yanı sıra hem geleneklerin hem de geleceğin inanılmaz kombinasyonunun aynı anda yaşandığı ülkemizde; farklı etnik grup, kültür ve dinlerin eş zamanda var olduğu sosyo politik yapısı ile Barış için Bilim de önemli sonuçların çıkabileceği bir platfrorm. Bu şekilde İstanbul ‘da yapılacak olan Barış için Bilim’in ilk İtalya dışı Konferansı ile projenin amacı Dünya’ya aktarılmış olacaktır.’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here