Üsküdar Üniversitesi geleceğin Antikanser ilacını geliştiriyor


Türkiye’nin ilk Nöropsikofarmakoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kuran Üsküdar Üniversitesi, geleceğin Antikanser ilacını geliştirmek üzere TÜBİTAK’a sunduğu “Alglerden Antikanser İlaç Geliştirme” isimli projesi kabul edildi.

Üsküdar Üniversitesi, Nörolojik, psikiyatrik ve psikolojik birçok hastalığın moleküler mekanizması araştırmak ve bu hastalıklar için ilaç geliştirmek amacıya Türkiye’nin ilk Nöropsikofarmakoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurarken; ilaç geliştirme çalışmalarına da da hızla başladı.

Üsküdar Üniversitesi şimdi geleceğin antikanser ilacını geliştirmek için hazırlanıyor

Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan’ın yürütücüsü olduğu “Alglerden Antikanser İlaç Geliştirme Projesi” TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Proje 3 yıl sürecek.

İlaç potansiyeline sahip Alg türlerinin belirlenmesi ve bu Alg türlerinin hücre içi sinyal mekanizmalarını bulma amacıyla hayata geçirilen projeye Prof. Dr. Selim Çetiner danışmanlık yapıyor.

Projeye ilişkin açıklama yapan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan: “Alglerin biyoteknolojik potansiyelleri açısından özellikle sürdürülebilir ve geri dönüşümlü temiz enerji alanında giderek önem kazanmaktadır. Bu sebeple, büyük ölçekli üretimleri hem açık hem de kapalı üretim sistemlerinde başarı ile optimize edilmiş, büyük ölçekli üretimleri birçok merkezde başarı ile yapılmaktadır. TÜBİTAK tarafından kabul edilen projede, alglerin antikanser ilaç potansiyeli moleküler ve mekanistik düzeyde araştırılacaktır. Bu proje ile ilaç potansiyeli taşıyan alg türlerin içeriklerinin analiz edilerek tedavi etme ya da aşı geliştirme amaçlı da kullanılabilecek yeni biyolojik moleküller elde edilecektir. Ayrıca antikanser etkisi olduğunu gösterdiğimiz yeni alg türlerinin ve içerdikleri moleküllerin kullanılarak gerçekleştirilecek uygulamalar patentlenecektir. İlaç potansiyeline sahip olduğu belirlenen alg türlerinin ve içerdikleri moleküllerin aktivite testleri ve kitleri bulunması yoluyla ticari kullanımına yönelik patentler alınacaktır” dedi.

3 yıl sürecek bu projede yüksek lisans öğrencilerine de TÜBİTAK bursu verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here