Yatırım için Türkiye’ye geliyorlar


Libya 12 milyar dolarlık sağlık yatırımı kapsamında Health Expo’ya geliyor.

10-13 Ocak 2013 tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul’da düzenlenecek Health Expo Fuarı’na Irak Sağlık Bakanlığı’ndan sonra Libya Sağlık Bakanı da delegasyon heyeti ile birlikte geleceğini bildirdi. Yeniden yapılanan Libya, sağlık alanında 3 yılda 12 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. CNR Holding Kurumsal İletişim Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda, “Libya Sağlık Bakanlığı heyeti, İstanbul Health Expo’da ülkemizdeki hastanelere hasta gönderimi ve medikal alanda alım yapmak amacıyla fuarda görüşmelerde bulunacak” dedi. Dünya pazarlarında rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Türk medikal sektörü, iç savaş sırasında hasar görmüş hastanelerin onarımlarını acilen gerçekleştirmeyi planlayan Libya’nın da dikkatini çekti. Libya Sağlık Bakanlığı yüksek delagasyon grubu ile İstanbul Health Expo Fuarı’na gelecek. Sağlık alanında 30 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlayan Irak Hükümeti’nin de daha önceden fuara katılacağını bildirmesi, “İstanbul Health Expo -Medikal Ürün, Hastane Donanımları, Sağlık Bilişim ve Teknolojileri, Laboratuar Sistemleri, Evde Bakım Ürünleri ve Sağlık Turizmi Fuarı”nın sektör beklentilerine üst düzeyde yanıt vereceği¬ni de ortaya koydu.

TÜRK TEDARİKÇİLERİN PAZARDA BÜYÜMESİ HEDEFLENİYOR

Yeniden yapılanma sürecine giren Libya’da hükümet, elindeki yüksek bütçeyi kısa vadede inşası yarım kalan hastanelerin tamamlanması için harcayacak. Bu kapsamda hastane mobilyası, mutfak ürünleri, üniforma, ilaç, sigorta, ambulans, diş hekimliği, hastane yönetim sistemleri gibi alanlarda Türk tedarikçilerin bu pazardan pay alması bekleniyor.

Bakanlıkla kurdukları temas ve görüşmeler sonrasında Libya Sağlık Bakanı Dr.Fatma Hamruş başkanlığındaki delegasyon grubunun fuarı alım yapmak için ziyaret edeceğini belirten CNR Holding İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda, “Ülkemizin sağlık alanındaki başarılı politika ve uygulamaları sağlıkta rol model oldu. Arap Baharı’nın ardından yeniden yapılanan Libya’da hükümet sağlık alanındaki yatırımlara büyük önem veriyor. Bütçeden Sağlık Bakanlığı yüzde 4.24 pay alıyor. Libya’da kişi başına düşen sağlık harcamaları bölge ortalamasından 2.5 kat yüksek” dedi. Libya sağlık sektörünün önemine de işaret eden Carda, “Ülkede 70 civarında özel hastane bulunuyor. Bu hastanelere işlevselliğinin yeniden kazandırılması isteniyor. Libya sağlık alanında önümüzdeki 3 yılda 12 milyar dolarlık yatırım planlıyor” şeklinde konuştu.

6 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR

Geçen yıl sağlıkta toplam 905 milyon dolarlık ihracat geliri elde eden sektörün, yıl sonunda bu rakamı 1 milyar doların üzerine çıkarması bekleniyor. Sektörün 2023 yılındaki ihracat hedefi ise 5 milyar dolar. Ülkemizdeki medikal cihaz sektörünün yüzde 85’i ithalata dayanıyor. İstanbul Health Expo Fuarı, medikal cihaz endüstrisinin ihracat yapan, katma değeri yüksek bir sektöre dönüşme hedefine destek olması amaçlanıyor. Ameliyathane cihazlarından ilaç malzemelerine ve hastane mobilyalarına kadar pek çok ürü-nün sergileneceği fuara yerli yabancı 250 firmanın katılımı hedefleniyor.

İstanbul Health Expo, 20 bin metrekarelik alanda organize edilecek. Fuar ile eş zamanlı olarak Sine Fuarcılık ana sponsorluğunda Sağlık Bilişim Derneği tarafından “2.Ulus-lararası Sağlık Bilişim Zirvesi” de gerçekleştirilecek. Zirvenin ana temasını “Sağlıkta İnovasyon” oluşturuyor. Teknolojinin teşhis ve tedavi yöntemlerine yansıması ile sağlık yazılımlarının yer alacağı “Dijital Hastane” de CNR EXPO’nun Ana Fuaye kısmına kurulacak ve ziyarete açılacak. Altın Steteskop ödülleri de fuarda verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here