ArgusII artık Türkiye’de


Argus II Retinal Protez Türkiye’de yetkilendirilen, Prof. Dr. Emin Özmert’in önderliğinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Hastanesi ve Prof. Dr. Dilek Güven önderliğinde Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Bölümünde uygun bulunan hastalarda uygulanabilecek.

 

Second Sight Medical Products, Inc. (NASDAQ: EYES) (“Second Sight”) tarafından yapılan duyuruda, Dünya’nın ilk ve tek FDA onaylı ve CE sertifikalı retinal implantının Türkiye’de bulunan görme engelli hastaların kullanımı için tek yetkili mümessilinin Erişçi Elektronik olduğu bildirildi. Argus II Retinal Protez Sistemi hastaların görme duyularında kısmi olarak artış kazandırarak hastalara bağımsız yaşayabilme potansiyeli sunuyor.

Türkiye’de 2 merkez yetkilendirildi

Argus II Retinal Protez 25 yaş ve üzeri, ileri ve çok ileri derecede dışarı retina dejenerasyonu ve aynı zamanda ışık algısı bulunan veya ışık algısı yoksa elektriksel uyarılara yanıt verebilen retinaya sahip hastalara endikedir. Diğer önemli bir husus olarak önceden normal şekilleri ve objeleri görmüş olan hastalar implante edilebilmektedir. Bugüne kadar Argus II esas olarak nadir görülen bir hastalık olan Retinitis Pigmentosa (RP), tavuk karası, hastalarını tedavi etmek için kullanılmıştır. RP genetik bir hastalık olup erken yaşlarda başlamakta, zaman içerisinde görüş kaybına sebep olmakta ve körlükle sonlanabilmektedir. Türkiye’de yaklaşık 28.000 kişinin (her 2719 kişide 1’i) Retinitis Pigmentosa (Tavuk Karası) hastalığından muzdarip olduğu düşünülmektedir. Second Sight aynı zamanda Orionkortikal protezlerinin geliştirilmesi alanında da faaliyet göstererek önlenebilir/tedavi edilebilir durumların haricinde kalan körlüklerde bir miktar görüş kazanımı sağlayarak kör kabul edilen bireylere yardımcı olmaya çalışmaktadır. Gelecekte Türkiye’de Orion kortikal protez sisteminden 150.000’den fazla bir popülasyonun potansiyel olarak faydalanacağı düşünülmektedir. Argus II Retinal Protez Türkiye’de yetkilendirilen, Prof. Dr. Emin Özmert’in önderliğinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Hastanesi ve Prof. Dr. Dilek Güven önderliğinde Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Bölümünde uygun bulunan hastalarda uygulanacak. Yakın gelecekte daha fazla kliniğin yetkilendirilmesi beklenmekte. Argus II Retinal Protezi, Dünya’da 90’dan fazla hastaya implante edilmiştir. Tedavi, Almanya, Fransa, Sudi Arabistan, İtalya, İspanya, İsviçre, Birleşmiş Krallık (İngiltere), Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yetkilendirilen kliniklerde verilmektedir. Argus II Sistemi Avrupa’da CE sertifikasyonunu 2011 yılında ve Amerika’da FDA onayını 2013 yılında almıştır. Argus II geri ödemesi ABD, Almanya, Fransa, İtalya ve Sudi Arabistan’da sağlık yetkililerince yapılmakta. Türkiye’de geri ödemenin yapılması için gerekli başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nezdinde yapıldığı açıklandı.

Second Sight

Los Angeles, Kaliforniya’da bulunan Second Sight Medical Products, Inc., 1998 yılında RP gibi dış retina dejenerasyonu sebebiyle kör olan hastalarının görmelerini sağlamak için retina protezi üretmek amacıyla kurulmuştur. Kendini adayarak ve yenilikler sayesinde Second Sight’ın misyonu göremeyen bireylere daha bağımsız hayatlar sunmak için implante edilebilen görsel protezler geliştirme, üretme ve piyasaya sunmakdır. ABD’deki merkez ofis Sylmar, Kaliforniya’dadır. Avrupa’daki merkezi ise Lausanne, İsviçre’dedir.

Erişçi Elektronik

Merkezi İstanbul, Türkiye’de bulunan Erişçi Elektronik 1990 yılında işitme kaybı olan bireylere hizmet etmek amacıyla kurulmuştur. Erişçi Elektronik Ltd.’nin, ileri derece veya total işitme kaybı olan hastaların işitmelerini sağlayan, cerrahi olarak implante edilen elektronik aletler olan koklear implant konusunda on beş yıldan fazla deneyimi vardır. Argus II Retinal Protez Sistemi, koklear implant ile çalışma prensipleri, sistem kurulumu ve kurulum sonrası rehabilitasyon bakımından benzerlik göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here