Erken Tanı Laboratuvarı Hayat Kurtaracak

Kolon ve meme kanseri vakalarında erken tanı için önemli bir girişim başlatıldı. ‘Genetik Dizilenme Testi’ uygulaması sayesinde kolon ve meme kanserinde yüksek risk taşıyan kişiler önceden belirlenebilecek. Erken tanı sayesinde kanserle mücadele tedavi ve başarı şansı yükselecek.

Genetik Dizilenme Testi ile önleyici tedavi mümkün olacak

İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Orhan Öcalgiray Moleküler Biyoloji-Biyoteknoloji ve Genetik Araştırmalar Merkezi Genomik Laboratuvar’da yürütülen projede, genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkan ve toplumda sıkça görülen kolon ve meme kanserine yakalananlar ve yakınları için ‘Genetik Dizilenme Testi’ uygulanacak. Test sonucunda söz konusu kanser türleri için yüksek risk taşıyan bireyler önceden belirlenebilecek. Böylece, erken tanı ve önleyici tedaviyle kişilerin kanseri yenmesi kolaylaşacak.

Kritik genlere bakılıyorhücre

İTÜ GLAB’dan yapılan açıklamada; “Test sayesinde, halka kolon ve meme kanserinde önleyici tedavi sunabileceğiz. Çalışmalarımız kapsamında bugüne dek 4000 kanser hastasından kan alındı ve 300 hastanın ‘Genetik Dizilenme Testi’ tamamlandı. Test sürecinde, risk grubuna giren kişilerin bu hastalıklar yönünden kritik genlerine bakılıyor ve bu genlerin mutasyon durumunu inceleniyor” denildi.

Türkiye’nin mutasyon haritası çıkarılacak l

“Bireye Özgü Ailesel Kanser Sendromlarını Taramaya Yönelik İleri Düzey Genetik Analiz Laboratuvarı Projesi” ile önleyici tedavinin dışında başka kazanımlar da elde edilecek. Proje sayesinde elde edilen verilerle Türkiye’nin ‘mutasyon haritası’ çıkarılacak. Proje kapsamında, Ümraniye Eğitim Araştırma ve Göztepe Eğitim Araştırma Hastanelerine meme ve kolon kanseri sebebiyle başvuran bütün hastalar, GLAB tarama ağına dâhil ediliyor. Klinisyenler bu ağ üzerinden hastalarla iletişime geçiyor ve mevcut bilgilere göre hastaların profilleri inceleniyor.

#ErkenTanıLaboratuvarıHayatKurtaracak #ErkenTanıLaboratuvarı #HayatKurtaracak #Erken #Tanı #Laboratuvar #Hayat #Manşet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here