GÖRME KAYBI YAŞAYANLAR NE YAPACAK

Dünya Görme Günü’ne özel, Alcon’un bu yıl Ankara’da düzenlediği toplantının başlıkları: Presbiyopi ve Astigmatizma

Ekim ayında gerçekleşen Dünya Görme Günü kapsamında, Alcon’un bu yıl üçüncüsünü düzenlediği, “Sizin Gözünüzden” başlıklı bilgilendirme toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Dr. Yonca Akova, presbiyopi ve tedavi seçenekleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Presbiyopi kimlerde görülür?

Presbiyopi, kırk(40) yaş civarında yavaş yavaş başlar ve kırk beş elli(45-50) yaşlarda kişinin görmesini belirgin derecede etkiler ve ileri yaşlardaki herkesi etkileyebilir.

Presbiyopi için tek çözüm ameliyat mı?

Kontakt lens ve gözlük kullanılarak, kişinin farklı mesafeleri görmesi sağlanabilir; fakat kalıcı çözüm olarak cerrahi ile farklı mesafelerin görülmesi sağlanan, trifokal göz içi lensler ile düzeltilebilmektedir.

Presbiyopi cerrahisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Presbiyopi cerrahisi sonrasında, iyileşme süreci kısadır. Yapılan cerrahinin başarılı olması için, doktorunun yazdığı damlaları düzenli ve belirtilen süre boyunca kullanmak yeterlidir.

Astigmatizma ve Katarakt kimlerde görülür?

Astigmatizma, toplumda her yaşta bireyde görülebilmektedir. Katarakt ise ileri yaş, diyabet, sigara kullanımı, göz travması ve ultraviyole ışığa uzun süreli maruz kalmak gibi risk faktörleriyle gelişebilen bir hastalıktır.

Kataraktta tek çözüm ameliyat mı?

Kataraktın tek tedavisi, fonksiyonunu ve şeffaflığını yitirmiş doğal lensin cerrahi olarak temizlenmesi ve yerine yapay bir göz içi lens yerleştirilmesidir.

Katarakt cerrahisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Katarakt cerrahisi sonrasında iyileşme süreci kısadır. Katarakt için yapılan cerrahinin başarılı olabilmesi için, doktorun yazdığı damlaları düzenli ve belirtilen süre boyunca kullanmak yeterlidir..

Astigmatizmada cerrahi uygulamaları yapılıyor mu?

Katarakt ve presbiyopi ameliyatı ile birlikte, göze astigmatı düzelten göz içi lens yerleştirilerek, tek seferde astigmatın düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

#gormekaybi, #alcon, #sizingozunuzden, #presbiyopi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here