Yeryüzü Doktorları Somali’de yüz güldürdü


“Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında Somali’ye giden Yeryüzü Doktorları, çok ileri yaş ve çoğu genç olmak üzere 30 ameliyatı gerçekleştirdi.

7-12 Eylül 2012 tarihleri arasında Somali’ye sağlık taraması, muayeneler, doğuştan dudak-damak yarığı olan hastaların ameliyatlarını yapmak üzere giden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nden oluşan Yeryüzü Doktorları ekibi İstanbul’a döndü.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Yeryüzü Doktorları Türkiye Derneği’ne ait Şifa Hastanesi’nde görev yapan Yeryüzü Doktorları ekibi, 52’si büyük özellikli ve biri küçük olmak üzere 53 ameliyat gerçekleştirdi.

Bezmialem Vakıf ruhunun Somali’de de tedavi imkanı olmayan hastaların yanında olduğunu belirten Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ethem Güneren, ileri yaş ve çoğu genç olmak üzere 30 dudak-damak yarığı ve yara yanık gibi genel plastik cerrahi olmak üzere 36 ameliyat gerçekleştirdiklerini söyledi.

İki cerrahi branştan oluşan ekibin 5 günde toplam 53 başarılı ameliyat gerçekleştirdiğini ifade eden Güneren, “Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Kazım Karaarslan 52 hastaya genel anestezi uyguladı. 12 aylık ve sadece 4.5 kilo ağırlığında, büyüme gelişme geriliği de ciddi boyutlarda olan bir bebeğe uyguladığı başarılı genel anestezi sayesinde bebeğin dudak yarığı ameliyatı gerçekleştirildi. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Armağan ise skrotal lenfodem nedeniyle yatağa bağımlı genç bir hastadan 5 kilo ağırlığında dev bir kitle çıkararak hastayı yeniden hayata döndürmesinin yanında 11 tane açık prostatektomi toplamda 17 ameliyat gerçekleştirdi” dedi.

Güneren, projede emeği geçen Yeryüzü Doktorları ofis çalışanlarına, Plastik Cerrahi Asistani Dr. Aykut Özpür ve Hemşire Serap Arslan ve Hemşire Sermin Özcan’a üstün performanslarından dolayı da teşekkür etti.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nin Somali’deki tedavi imkanı olmayan hastaların tedavisine 2-3 aylık dönemlerde 1 hafta süre ile devam edeceğini de hatırlatan Güneren, programın Yeryüzü Doktorları ve Başbakanlık TIKA işbirliği ile gerçekleştirildiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here